arrowNasze podróże arrow Nasze podróże arrow Singapur Polski


 
Menu Główne
Nasze podróże
Słowo wstępu
Foto Blog
Katalog zdjęć Katalog zdjęć
Wygaszacz i tapety
----------------------
My w mediach
Nasza oferta
Kontakt
Linki
Reklama
Sklep Rowerowy SZUMGUM - częœci i akcesoria rowerowe :: Sklepy Rowerowe
Singapur
Image Singapur - mikroskopijny kraj położony na końcu Półwyspu Malajskiego. Pomimo, że jest to ważne miejsce dla światowej gospodarki przeciętny Polak wie o tym kraju niewiele. Zwykle ludzie wiedzą, że leży w Azji , że nie można kupić tam gumy do żucia no i że są tam drakońskie kary za wszystko co jest niezgodne z prawem.

Jak w każdej legendzie tak i w tym obrazie Singapuru jest odrobinę prawdy. W tym kraju można odwiedzić China Town a godzinę później małe Indie a pod wieczór odwiedzić finansową dzielnice wyglądającą jak centrum amerykańskiego miasta. Dzięki różnorodności rasowej ludzi którzy zamieszkują miasto można zjeść jedzenie z całego świata jednak co jest prawdą nie kupi się tu gumy do żucia. Jeśli się tyczy prawa w Singapurze to jest ono rygorystyczne jednak ludzie nie są tak karni jak 20 lat temu.
Poniżej prezentujemy wybrane zdjęcia z naszego rocznego pobytu w Singapurze, mam nadzieje że przybliżą one wam chociaż odrobinę ten kraj.

Image Dzielnica finansowa Singapuru. To tu tworzony jest dobrobyt tego państwa.


Image W tych budynkach znajdują się oddziały największych azjatyckich i światowych banków. Ze względu na stabilną sytuacje polityczną i korzystną politykę podatkową Singapur jest korzystnym miejscem na inwestycji w obrębie Azji południowo-wschodniej. Na zdjęciu UOB Plaza


Image Singapurski rząd podchodzi do wszystkich problemów bardzo poważnie. Jednym z problemów z którym się zmagał rząd tego kraju był przyrost naturalny dawniej królowało hasło "stop at one" czyli w wolnym tłumaczeniu "nie więcej niż jedno dziecko". Jako, że Chińczycy wypełniali założenia polityki skrupulatnie teraz ideą promowaną przez rząd jest "at least three" czyli czym więcej dzieci tym lepiej.

Image Miasto te znane jest również z tego, że jest doskonałym miejscem na zakupy. Jednym z miejsc można zrobić zakupy jest dzielnica Bugis

Image W Singapurze nie ma zbyt wielu zabytków, najstarsze zabytki w Singapurze to pozostała kolorowa zabudowa kolonialna.

Image Olbrzymia wilgotność powietrza i roślinność rosnącą przy domach przypominają nam, że Singapur to kraj leżący w tropikach. Na zdjęciu palma zwana Areka Katechu. Owoce tej palmy posypane wapnem palonym i zawinięte w liście pieprzu żuwnego są znaną używką zwaną betelem. Używka ta ma właściwości lekko odurzające, barwi zęby na czerwono, podobno zabija pasożyty układu pokarmowego ale niestety może się przyczynić do wystąpienia nowotworu jamy ustnej. Osobiście tego nie próbowałem..

Image Dobrym przykładem architektury kolonialnej jest Hotel Raffles otworzony w 1887 roku. Hotel posiada długą historie z którą można zapoznać się na stronach hotelu , podobno w tym hotelu w czasach kolonialnych został zastrzelony tygrys.

Image Singapur to jedno wielkie miasto gęstość zaludnienia to około 5000 osób na kilometr kwadratowy. Dzięki dobrej organizacji ruchu nie odczuwa się tłoku jednak widok Singapuru nocą daje wyobrażenie, ile ludzi żyje w tym mieście. Jedne światełko to przynajmniej jeden człowiek.

Image Okolice jednej z najbardziej popularnej ulicy Singapuru - Orchard Road

Image We wstępie była mowa o tajemniczym owocu durianie. Na zdjęciu stoisko z durianami. Chyba niewiele jest owoców które tak dzielą ludzi. Część uważa, że tego owocu przez jego bardzo specyficzny zapach (smród) nie sposób jeść inni uważają, że to najsmaczniejszy owoc jaki jedli.

Image Informacja, że z owocem durianu nie można wejść do transportu publicznego nie jest przesadzona. Na zdjęciu wejście do metra i tabliczka "Wstęp z durianem zabroniony"

Image W Singapurze to tygiel kulturowy. Mieszkają tu chyba wszystkie możliwe nację i występują tu wszystkie religie.

Image Mając troche szczęścia można być światkiem najróżniejszych świąt. Na zdjęciu obchody niezidentyfikowanego święta przy świątyni taoistycznej.

Image Thaipusam to chyba najbardziej fotogeniczne święta jakie widzieliśmy w Singapurze. Są to święta które mają upamiętniać narodziny Lorda Murugan'a najmłodszego syna Shivy jak również moment kiedy Parvati (żony Shivy) przekazała Muruganowi miecz którym mógł zabić szatańskiego Soorapadam'a.

Image Image W trakcie tych obchodów możemy zobaczyć osoby osób niosące ciekawe rusztowania. Osoby mają powbijane haczyki w skórę czy też z przebitymi policzkami czy językami. Całość oprawione jest hinduskimi rytmami muzycznymi. Warto dodać, że bardzo ciekawe obchody tego święta mają miejsce w jaskiniach Batu (niedaleko Kuala Lumpur) w Malezji

Image Jedną z liczniejszych społeczności w Singapurze jest społeczność muzułmańska. Jedna z dzielnic nazywa się Arab Quarter a centralnym punktem jest meczet Sułtana wybudowany w 1920r(na zdjęciu).

Image Kolejnym śladem muzułmańskiej bytności jest stary cmentarz muzełmański. Zarośnięty i chyba zapomniany.

Image Zamieszczone zdjęcie zostało zrobione w trakcie obchodów buddyjskiego święta Vesak

 
top

Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. All rights reserved.
Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Created by Michal Szymanski